Česky

Český překlad. Překlad ještě musí být schválen.Chcete lépe porozumět tomuto problému ve vaší zemi?  Chcete nás kontaktovat? Další informace naleznete v části 10

 

Senzorické přetížení / záplavy / senzorická nadměrná stimulace / problémy se zpracováním senzorických informací

Na této stránce vysvětlujeme chronické a oslabující, ale neviditelné účinky smyslového přetížení v důsledku poškození mozku.

 

Holandská webová stránka Hersenletsel-uitleg.nl je znalostním střediskem všech možných informací o příčinách, následcích, klinických obrazech poškození mozku. Tento web je určen lidem s poraněním mozku, pečovatelům, profesionálům a zájemcům. Projekt Flooding (zahájený v roce 2013) je součástí projektu Hersenletsel-uitleg.nl 

Vše je možné číst s překladovým počítačem.

Naše nizozemská webová stránka je částečně přeložena do angličtiny: Brain injury explanation.

 

Sledujte novinky o vědeckém výzkumu a jejich průběžnou zprávu na stránce https://www.overprikkeling.com/onderzoek-overprikkeling Očekává se, že závěrečná zpráva bude zveřejněna počátkem prosince 2020.

Organizace zájmů pacientů

Od samého začátku v roce 2013 jsme usilovně pracovali na tom, aby se v důsledku poškození mozku objevila otázka senzorického přetížení (nadměrná stimulace). Přijít s řešeními a zahájit vědecký výzkum a uznání pro velkou skupinu lidí, kteří se již nemohou účastnit veřejného života, rodinný život, zapomenutá skupina, tichá katastrofa.

Jako uznávaná zájmová organizace pacientů pro lidi se senzorickým přetížením při poranění mozku jsme se v roce 2015 stali nadací a získali status charitativní organizace

V roce 2015 jsme se stali členem Nizozemské rady mozků. Zastupujeme zájmy lidí s nadstimulací po poranění mozku a po Whiplash Associated Disorders (WAD) ve společnosti a v politice a spolupracujeme s dalšími zájmovými skupinami pacientů a univerzitami, které mají zájem o vědecký výzkum těchto neviditelných účinků poškození mozku.

Nevyžadujeme členské poplatky. Nejsme sdružením, jste členem s námi, pokud jste v jedné z našich skupin na Facebooku.
V roce 2019 jsme obdrželi Zlatou medaili cti za zvláště dobrou práci pro lidi s poraněním mozku.

 

1. Co je to Nadměrná stimulace (Sensory overload)?

Nadměrná stimulace je vyčerpávající situace, která má neurologický původ a která vzniká, když je v mozku přijato více informací (ve formě podnětů), než je schopno zpracovat. Podnět je informace, kterou získáváme skrze naše smysly; vidět, slyšet, čichat, ochutnávat, cítit (vnější podněty) nebo skrze naše myšlenky nebo naše těla (vnitřní podněty). Také termocepce (horko a chlad) nocicepce (bolest), propriocepce nebo poziční smysly / držení těla se mohou nadměrně stimulovat *. Propriocepce je schopnost vnímat postavení našeho vlastního těla a jeho částí těla.


Existují různá jména pro problém smyslového přetížení. Nadměrná stimulace nebo senzorické přetížení jsou některé, které ukazují na vážný a podceňovaný problém. (Jaký je nejlepší překlad v češtině?)

Je to chronický a neviditelný výsledek poškození mozku. Není srovnatelné s hyperakuzou. Někdy existují smíšené formy hyperakusis a nadměrné stimulace. *. Senzorické přetížení je důsledkem, ale ve skutečnosti je to nemoc sama o sobě. V případě poškození mozku je v mozku něco trvale poškozeno. Pokud se dva roky po úrazu nesnížilo smyslové přetížení, je bohužel prognóza taková, že se s ním někdo musí naučit žít ... [* zdroj: naše dotazníky; považujte to za autorské právo]

 

 

Nadměrná stimulace je běžná u lidí, kteří trpí poranění mozku, bič krční páteře, ME, jiných neurodegenerativních poruch a u lidí, jejichž hypofýza nefunguje správně. Je to vyčerpávající situace, která má neurologický původ a která vzniká, když je v mozku přijato více informací (ve formě podnětů), než je schopno zpracovat. Podnět je informace, kterou získáváme skrze naše smysly; vidět, slyšet, čichat, ochutnávat, cítit (vnější podněty) nebo skrze naše myšlenky nebo naše těla (vnitřní podněty).
 
Také propriocepce nebo poziční smysl / držení těla se může nadměrně stimulovat. Propriocepce je schopnost vnímat postavení celého našeho vlastního těla nebo jeho částí. Zdá se, že tato informace z různých senzorických buněk rovnováhy může také nadměrně stimulovat mozek. Lidé dokonce říkají, že se cítí nemocní nebo „opilí“, jako by jejich rovnováha byla naštvaná. Normálně jsou všechny tyto podněty správně zpracovány našimi mozky. Tuto schopnost mozku nazýváme „mentální kapacita“. Po poranění mozku je zpracování podnětů často narušeno (smyslová přecitlivělost) a dochází ke smyslovému a kognitivnímu přetížení.

To může vést k nepříjemným stížnostem, z nichž je často obtížné a pomalý proces zotavení z * [* zdroj: naše dotazníky; považujte to za autorské právo]

 

2. Kde v mozku?

Mozkové struktury podílející se na nadměrné stimulaci jsou všechny nervové struktury, které zachycují podnět a zpracovávají jej od smyslů k poznání (vnímání, myšlení a zapamatování). To znamená, od počáteční stanice do konečné stanice.

Zdravý mozek inhibuje miliony podnětů, které dostává od smyslů a od svých vlastních myšlenek. Aktivní jsou mozkové struktury, jako je mozkový kmen, thalamus (s různými jádry pro specifické podněty), thalamické retikulární jádro (TRN), bazální ganglie, hypofýza, amygdala a mozková kůra, zejména (prefrontální kůra) čelního laloku. (znalost 2016)

 

Přenos stimulací zahrnuje velké mozkové buňky (neurony) a mezilehlé buňky (interneurony) a neurotransmitery: glycin, glutamát a GABA + serotonin musí při filtraci spolupracovat nepoškozeně. GABA inhibovat a glutamát a další předávat podněty. V poškozeném mozku existují miliony dalších faktorů, které hrají roli *. Veškerý text podléhá ochraně autorských práv! ©

 

 

3. Co způsobuje nepříjemnost nadměrné stimulaci?

Co jsme zjistili ve výsledcích našeho průzkumu (2016): Obtěžování z nadměrné stimulace se liší od mírné nepříjemnosti až po bolesti hlavy * a bolesti očí *, uší * a kůže *, nevolnosti *, zvracení *, vyčerpání * až po dočasné symptomy ochrnutí *. Stručně řečeno: přetížený systém a zdroj stresu * a fyzického onemocnění *.

 

Mnoho lidí je nuceno omezit své sociální kontakty a izolovat se *. Život izolovaně je jediný způsob, jak zabránit nadměrné stimulaci *.

 

Mnoho obětí poškození mozku je v neustálém stavu vyčerpání v důsledku chronické nadměrné stimulace *, kterou lze jen těžko nebo ne trénovat * pomocí strategií odpočinku a zlomení *.

 

 

Je běžné, že se například ochrnutí dočasně zhorší.*, jako je obličej *, paže * nebo nohy *, a mizející řeč *. Lidé zemřeli v důsledku chronického vyčerpání způsobeného nadměrnou stimulací *. Nadměrná stimulace by neměla být podceňována!

Námi bylo objeveno několik stížností, naše výsledky jsou k dispozici pro vědecký výzkum. [* zdroj: naše dotazníky to považují za autorská práva]

 

 

Při neustálém stresu jako trvalé nadměrné stimulaci tělo neustále vytváří stresové hormony, které mohou také změnit nervový systém. To může vést ke stížnostem, jako jsou žaludeční potíže, změna autoimunitního systému, kardiovaskulární onemocnění, změna funkce svalů, poruchy spánku a problémy se spánkem, deprese, vyhoření nebo úzkostné poruchy.

 

4. Tři kategorie nadměrné stimulace

Co jsme zjistili ve výsledcích našeho průzkumu (2016):     

  • Forma, ve které je limit okamžitě překročen. Například způsobený šumem v pozadí. Výsledek: okamžitá nadměrná stimulace *.
  • Forma, ve které se podněty hromadí (jako dopravní zácpa) a v určitém okamžiku již nemohou být zpracovány. Pak dojde k nadměrné stimulaci *. (Příklad: někdo může tolerovat hluk a tlak pouze po dobu deseti minut. Poté je to příliš. Tato osoba odejde do deseti minut, aby neochorněla.)
  • Opožděná nadměrná stimulace hyperfokusem *. Když lidé něco vědomě a úmyslně trénují, může dojít k nadměrné stimulaci (opožděné a později) V tomto případě má výcvik nepříznivé účinky *.

[* zdroj: naše dotazníky to považují za autorská práva]

 

5. Jak můžeme rozpoznat nadměrnou stimulaci?

Co jsme zjistili ve výsledcích našeho průzkumu (2016): V našem průzkumu lidé uvedli, že příznaky nadměrné stimulace se liší podle osoby *, podle situace * a za okamžik *. To někdy ztěžuje rozpoznání nadměrné stimulace životního prostředí i zúčastněné osoby *. Nadměrná stimulace kolísá ze dne na den, jak a kdy již bylo přetížení naloženo. * Spouštěče nadměrné stimulace se liší*.

 

V našem průzkumu jsou uvedeny následující problémy:

- Extrémní (náhlá) únava s dlouhým zotavením *

- Špatná bolest hlavy*

- Pocit, že kolem hlavy je velmi těsná vazba *

- Tlak v hlavě *

- Už se nemůžete účastnit konverzace *

- Obtížné dostat slova z úst nebo problémy s hledáním slov (slyšet něco jiného nebo nesoudržného), které mohou projít, pokud je nadměrná stimulace ukončena *

- Schopnost mluvení se snižuje. Mizející řeč *

- Snížená artikulace *

- Obtížnost a pomalost myšlení *

- Oboustranná paralýza*
- Epileptické záchvaty*

- Snížená koncentrace *

- Snížená koordinace pohybů *

- Vyhýbání se kontaktu, protože v hlavě je „přetížení“ *

- Nechtějí se podívat na někoho a neúčastnit se konverzace, aby se ochránili před pobídkami*

- Podráždění, agresivní chování, být krátký, krátká pojistka *

- Buďte emotivnější *

- Hyperaktivita, zvýšená aktivita, zaneprázdnění *

- Pláč, únavový pláč *

- Bát se * - Zvýšená srdeční frekvence, vyšší dech nebo omezený dech *

- Chvění, ztuhnutí svalů, šance na převrácení *

- Blikající nebo zavřené oči *

- Nevolnost nebo zvracení *
- Svalové napětí nebo ztráta síly nebo (poloviční) selhání Dočasná ztráta obličejových svalů *
- Znecitlivění postižené strany / snížené motorické dovednosti *
- Mírný nárůst tělesné teploty *
- Nutkání k močení, úlevě nebo průjmu *
- Dostaňte se do krátkého bezvědomí *
- Úplně vyčerpaný pocit *
 
 

 

"Je to velmi chaotické nebo zaneprázdněné v mé hlavě, za mýma očima. Jsem velmi unavený. Vypadá to, jako by se mi moje hlava mohla v každém okamžiku rozpadnout". jeden z respondentů uvedl.

Je důležité mít na paměti, že nadměrná stimulace se liší na osobu. * [* zdroj: naše dotazníky to považují za autorská práva]

 

 

6. Různé formy nadměrné stimulace

Co jsme zjistili ve výsledcích našeho průzkumu (2016):     

  • Kognitivní nadměrná stimulace *     
  • Smyslová nadměrná stimulace (zvuky, obraz, světlo, čich, pocit / pocit dotyku, pocit polohy) *     
  • Emoční nadměrná stimulace *

 

Kognitivní nadměrná stimulace je způsobeno:
  • Vlastní myšlenky *     
  • Množství toho, co se říká nebo žádá *     
  • Množství informací, které mají být zpracovány, například duplicitní úkoly nebo multitasking. Lidé s poraněním mozku často nemohou dělat dvě věci současně. Je to jeden nebo druhý. Například poslouchání a práce na něčem současně nejde dobře *.     
  • Zpracování informací je často zpožděno v případě poškození mozku, v důsledku čehož se mohou akumulovat podněty *.

To může vést k situaci, kdy vážnost nadměrné stimulace podceňují zdravotničtí pracovníci, kteří nejsou dostatečně vyškoleni, aby na to byli ostražití.

 

Smyslová nadměrná stimulace je způsobeno:

 

  • HLUK

K nadměrné stimulaci zvukem dochází kvůli neschopnosti odfiltrovat šum na pozadí, což ztěžuje konverzaci. V našem průzkumu jsme slyšeli o: zvukové netoleranci k hudbě *, vysokým nebo nízkým tónům *, dětským hlasům *, vysokým dámským hlasům *, zvukům příborů *, lžičkám míchaným ve sklenici * a podobně. Vyskytuje se také podráždění rytmickými zvuky *, jako je klepnutí perem *. Mnoho stížností připomíná nebo je podobné hyperakusi, kdy je zvuk často vnímán jako příliš hlasitý, šílený nebo poškozující uši.

 

  • VIDĚNÍ

K vizuální nadměrné stimulaci dochází při vidění rušných vzorů * nebo barev *, množství útulných věcí v domě *, kusu textu bez prázdných řádků *, vidění pohybů *

 

  • SVĚTLO

K nadměrnému nadměrnému osvětlení dochází například při odrazu světla *, v určitých žárovkách (halogen / tl) *, podsvícení * nebo změnách ve stínu *. Známý je fenomén jízdy po silnici se spoustou stromů a se spoustou slunečního světla mezi stromy.

 

 

  • POCIT / DOTYK

U lidí trpících pohybem *, dotykem *, vibracemi *, bastony * atd. Dochází k nadměrné citlivosti pocitů. Někdy se nadměrná stimulace projevuje jako bolest dotykem *.

 

  • POLOHA SMYSL (SENSE?)

Sledujeme polohu našeho těla po celý den, jak naše tělo souvisí se světem kolem nás. V každé svalové, kloubní a pojivové tkáni jsou nepatrné senzory (proprioceptory), které nám dají vědět, jak stojíme, sedíme nebo lžeme. U lidí s poraněním mozku se to může projevit jako závratě * nebo nestabilní na nohou *. Takže se můžete nadměrně stimulovat pohybem *, pozicí hlavy *, nejistým pocitem toho, jak se pohybujete v prostoru *.

 

  • ZÁPACH / VŮNĚ
Vzrušení pachy může být způsobeno zvýšenou vůní potravinových pachů, přírodních vůní, tělových pachů, parfémů a deodorantů *.
 
 
  • BOLEST, TEPELNÁ A CHLADNÁ
Nocicepce (pocit bolesti) a termocepce (pocit tepla a chladu) jsou také smysly, které se mohou nadměrně stimulovat. U lidí s velkou bolestí hlavy nebo jinou bolestí je větší pravděpodobnost přetížení *.

 

 

Emoční nadměrná stimulace

Samo o sobě je sporné, zda emoční nadměrná stimulace je součástí kognitivní nadměrné stimulace.

Emoční nadměrná stimulace se týká zvýšené emoční zranitelnosti po poranění mozku *. Jakmile je člověk nadměrně stimulován, nemůže již emoce regulovat *. Reakce jsou často emocionálnější a mohou se lišit od člověka k člověku, od únavy-pláče k 'více se zajímat o někoho jiného *', frustrace (také k sobě), rozzlobení nebo agrese.


V emocionálních situacích v životě někoho se zdá, že „odměrka“ je plná rychle a smyslové podněty jsou méně dobře tolerovány.

Pláč často dává úlevu. U lidí s nadměrnou stimulací nemusí mít nutně nic společného se smutkem *. Nemělo by se zaměňovat s nutkavým pláčem nebo s emoční labilitou.

Nadměrné stimulaci nelze vždy zabránit. Někteří lidé pociťují emoční nadhodnocení, ve kterém jsou jejich vlastní myšlenky prožívány ohromnější než oni. Totéž platí pro empatizaci a soucit s druhým.

 

Tělo, myšlenky a emoce se obtížněji kontrolují, pokud je vnímáno příliš mnoho podnětů. *. Stimuli hromadí *. Pokud je někdo již nadměrně stimulován, kognitivní „doručená pošta“ se vyplní rychleji *. [* zdroj: naše dotazníky to považují za autorská práva]

 

 

7. Přetížení podnětů  

Pokud je přijato více podnětů, než mozek dokáže zvládnout, v dopravní zácpě je stále mnoho (nezpracovaných) podnětů. Váš nervový systém je zaneprázdněn prací se zpracováním všech příchozích „informací“ zvuku, obrazu, čichu, pohybu, pocitů, myšlenek nebo poslechu všeho, co se říká a podobně. Lidé s mozkem mohou mít velké potíže se zpracováním podnětů. Normálním vstupem podnětů se mohou velmi nemocné. Porovnejte ji s tolika provozy na normální čtyřproudové dálnici, která najednou musí používat venkovskou silnici ... včetně troubících a světelných signálů od motoristů, kteří nechtějí stát!

 

8. Lékařské pozadí nadměrné stimulace

Nadměrná stimulace může být způsobena

 

  • Poškozený filtr

Všechny podněty přicházejí se stejnou mocí, tedy důležitými i nepodstatnými podněty. Nejsou filtrovány. Podněty přicházejí v mozku neomezeně. Brainstem, thalamus a mozková kůra (frontální) a neurotransmitery by měly inhibovat informační tok / podněty. Také specifické poškození v oblasti může způsobit, že filtr zmizí.

 

  • Přesměrování = zpoždění

V případě, že poškození mozku způsobí, že stimulace mozkových buněk je vedena kolem poranění, dochází ke zpoždění vnímání. To není jen tehdy, když dojde k fokálnímu lokálnímu zranění, ale také v případě difúzního zranění, které se šíří přes mozek. Trvá to déle, než jsou podněty interpretovány. To je jedna z příčin, které způsobují, že osoba s poškozením mozku je ohromena podněty. Tomu se také říká zpožděné zpracování informací. Existuje více podnětů, než je možné zpracovat. Stejně jako počítač, který havaruje v případě, že je procesor příliš pomalý.

 

  • Fragmentované pozorování

Mnoho lidí s nadstimulací v důsledku poškození mozku pozoruje každý jednotlivý detail prostřednictvím hyperselekce. Pro tyto lidi je obtížné vidět souvislosti mezi detaily a vidět / zobrazit / poslouchat celek. To může být jak na sluchové, tak na vizuální úrovni. Pokud je nabízen jeden zvukový stimul, konverzace je ústřední a v pozadí se nehraje hudba, není problém s hlukem. Ale pokud je v pozadí šum nebo silnější šum v pozadí, zpracování podnětů se pokazí. Může se to také stát ve vizuální oblasti. Lidé nemohou ignorovat podrobnosti, každou kapku na čelní sklo automobilu, když prší a stěrače čelního skla, nebo každého jednotlivce ve skupině, ani každý kámen na dlážděné silnici.

 

  • Zkreslené zpracování může způsobit nadměrnou stimulaci         
    • Mozkové poruchy zraku CVI - dvojité vidění, proměnlivé ostré vidění, hloubky mohou být obrovské nebo ne, prostor lze pozorovat více či méně        
    • Agnosia - nerozpoznávání objektu, zvuku, zápachu atd.         
    • Nesynchronní zpracování podnětů v mozku. Signály nepřicházejí synchronně do oblasti mozku.


 

Smysly     

  • Zrak - vidění     
  • Sluch     
  • Smysl pro dotek - pocit     
  • Smysl - zápach     
  • Smysl pro chuť - chuť     
  • Nociception - cítit bolest     
  • Thermoception - pocit tepla nebo chladu     
  • Smysl rovnováhy - rovnováha     
  • Propriocepce - pohyby - povědomí o držení těla

 

 

Poznání     

  • Vnímání (základní poznání)     
  • Pozornost a koncentrace (základní poznání)     
  • Myšlení (základní poznání)     
  • Pamatujte (základní poznání)     
  • Aplikování znalostí (základní poznání)     
  • Porozumět (základní poznání)     
  • Jazyk (základní poznání)     
  • Posoudit (metacognition)     
  • Schopnost uvažování (metacognition)     
  • Smysl pro realitu (metacognition)     
  • Emoce (sociální poznání)    
  • Empatie (sociální poznání)     
  • Praktické jazykové dovednosti (sociální poznání)

 

 

9     Shrnutí důsledků nadměrné stimulace *     

Co jsme zjistili ve výsledcích našeho průzkumu (2016):     

  • Už není schopen myslet *    
  • Reagujte bojováním, prcháním nebo ztuhnutím *   
  • Extrémní únava *    
  • Začarovaný cyklus únavy k prodlouženému vyčerpání *     
  • Lidé zemřeli na vyčerpání v důsledku dlouhodobé akumulace nadstimulace *     
  • Fyzické obtíže způsobené vysokým stresovým hormonem při prodlouženém stresu v důsledku nadměrné stimulace *, šance na změnu nervového systému, autoimunitní poruchy, kardiovaskulární onemocnění, změna funkce svalů, poruchy spánku a poruchy spánku, deprese, vyhoření nebo úzkostné poruchy.

[* zdroj: naše dotazníky to považují za autorská práva]


10. Chcete nám pomoci s lepším překladem? Chcete pomoci propagovat tento problém ve vaší zemi? Chcete nás kontaktovat? Všichni jsme dobrovolníci a bohužel nemůžeme poskytnout finanční náhradu. Pracujeme se srdcem pro lidi s poraněním mozku.

Napište nám špatnou větu. Podtrhněte špatné slovo nebo celou špatnou větu. Za tím napište vylepšenou větu. Zavolej nám odstavec a odstavec kde hledat :) Mockrát děkuji. S vaší pomocí potěšíte mnoho lidí!